Wachlarz 2016

21 maja 2016, Wrocław

O wydarzeniu


Wachlarz 2016 będzie jedną z imprez Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Festiwal Wachlarz

Od samego początku postawiliśmy na trzy rzeczy:
– spotkaniom zawsze towarzyszy jakiś temat/klucz,
– łączymy trzy światy – Podróże, Reportaż oraz Internet,
– zupełnie inna formuła prezentacji od innych festiwali.

Nieznane Światy

To temat Wachlarza 2016. Z pozoru brzmi bardzo podróżniczo, ale niech te pozory Was nie zmylą. Wywodzimy się z podroży, ale nie na darmo łączymy też Internet oraz Reportaż. W tym roku skupimy się nie tylko na mniej znanych światach geograficznych, lecz także tych poza Ziemią. Do tego mamy też światy wirtualne oraz społeczne. Na tych wszystkich światach skupimy się podczas edycji 2016, która objęta jest patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Autorem zdjęcia Wrocławia jest Marcin Jędrzejczyk

Program

9:00 - 10:00

Śniadanie i rejestracja

10:00 - 10:15

Rozpoczęcie

10:15 - 12:10

Sesja 1

Podróż do źródła dźwięku

Krzysztof Czeczot

Podróże do kultur rdzennych

Renata Koper

Normalność w nienormalności

Marcin Ogdowski

"Świat Reportera" - Rozmowa Tomka Michniewicza z Wojciechem Jagielskim

Wojciech Jagielski

12:10 - 12:30

Przerwa

12:30 - 14:00

Sesja 2

Radio Patagonia

Maria Hawranek, Szymon Opryszek

Podwodny świat

Ela Benducka

Piąta płeć. Indonezja

Anna Jaklewicz

Modowa podróż dookoła świata

Michał Kędziora

14:00 - 15:00

Lunch

15:00 - 16:30

Sesja 3

Fascynująca opowieść o Puszczy Białowieskiej

Adam Wajrak

Ukraine insider

Bogdan Logvynenko

Armenia. Kraj zapomniany przez opatrzność.

Małgorzata Nocuń

Moda na Polskę? Sama się nie zrobi.

Kasia i Maciej Marczewscy

16:30 - 17:00

Przerwa

17:00 - 18:30

Sesja 4

Inwokacja

Wojciech Grzędziński

Jak zostać odkrywcą?

Marzena i Krzysiek Wystrachowie

Rajski żywot świń przed zarżnięciem

Aleksandra Gumowska

Z biegiem okoliczności

Maciej Moskwa

18:30

Zakończenie

20:00

Afterparty - Pub Włodkowica 21

Prelegenci

Wojciech
Jagielski

Dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP 1986-91, Gazetą Wyborczą 1991-2012, PAP 2012-. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Laureat wielu nagród dziennikarskich i(...)
Więcej

Wojciech
Grzędziński

Fotoreporter. Laureat konkursów forograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w(...)
Więcej

Aleksandra
Gumowska

Autorka podróżniczej książki roku za „Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później” o słynnych Wyspach Trobrianda. Do wyjazdu dopingowana przez Alicję Kapuścińską, żonę Ryszarda Kapuścińskiego, który(...)
Więcej

Marzena i Krzysiek
Wystrachowie

Marzena i Krzysiek Wystrachowie. W swoją pierwszą daleką podróż wyjechali do Ameryki Południowej, przez ponad rok podróżując po jej krajach, od Wenezueli po sam kraniec Argentyny. Swoje miejsce na(...)
Więcej

Marcin
Ogdowski

Marcin Ogdowski (ur. 1976 r.). Dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan, Ukraina); nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Pracował w „Nowościach”, „Przeglądzie”, „Super Expressie”, a od 2007 r. w Interia.pl.(...)
Więcej

Bogdan
Logvynenko

Od 2004 roku aktywnie zaangażowany w kulturze. Byl glownym redaktorem web-portalu o kulturze „sumno.com„. Pracowal w najwiekszyh ukrainskich media. Pracowal jako miedzynarodowy korespondent. Pozniej mial swoj program telewizyjny, byl jego autorem i(...)
Więcej

Ela
Benducka

Kobieta z pasją, pełna entuzjazmu i energii. Z zapałem realizująca wszystkie swoje pomysły i projekty. Podróżuje po świecie w poszukiwaniu nowych wrażeń nurkowych, oraz zaspakajając swoją odwieczną ciekawość świata.(...)
Więcej

Krzysztof
Czeczot

Krzysztof Czeczot, założyciel firmy OSORNO. Czeczot do tej pory zrealizował takie audiobooki  jak Krzyżacy, Jan Karski, Karaluchy, Filip, Blade Runner, Ojciec Chrzestny czy nagrodzona Złotą Kaczką 2012 – Gra(...)
Więcej

Renata
Koper

Renata Koper Fascynują ją ludy koczownicze, nomadzi oraz rdzenne tradycje. Swoją pracę magisterską na wydziale dziennikarstwa w pełni poświęciła życiu Kirgizów mieszkając z nimi przez wiele miesięcy w jurtach i(...)
Więcej

Maciej
Moskwa

Maciej Moskwa(1982r.) gdańszczanin, absolwent Sopockich Szkół Fotografii. Współzałożyciel kolektywu dokumentalistów TESTIGO. Laureat Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2015 oraz Zdjęcia Roku BZ WBK Press Foto 2014 .Uwielbia obraz(...)
Więcej

Małgorzata
Nocuń

redaktorka „Nowej Europy Wschodniej”, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, w latach 2004–2006 jego korespondentka na Ukrainie i Białorusi. Wraz z Andrzejem Brzezieckim opublikowała takie książki, jak Białoruś. Kartofle i dżinsy i Ograbiony naród.(...)
Więcej

Maria Hawranek,
Szymon Opryszek

Maria Hawranek, Szymon Opryszek (ur. 1987) – reporterzy, autorzy książki „Tańczymy już tylko w Zaduszki”, współpracują m.in. z Dużym Formatem, Wysokimi Obcasami i Tygodnikiem Powszechnym, publikują też na blogu(...)
Więcej

Michał
Kędziora

Michał Kędziora, znany też jako Mr.Vintage. Na co dzień mieszka w Kielcach. Ekspert od mody męskiej i męskiego stylu. Autor bestsellerowej książki „Rzeczowo o modzie męskiej”. Od sześciu lat prowadzi autorskiego bloga(...)
Więcej

Kasia i Maciej
Marczewscy

Tworzą internetowy przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce www.ruszajwdroge.pl. Od trzech lat piszą na blogach i profilach w największych portalach społecznościowych o tym gdzie warto pojechać i co zobaczyć(...)
Więcej

Anna
Jaklewicz

Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. W dzieciństwie chciała zostać drugim Indianą Jonesem, albo Elżbietą Dzikowską i poniekąd jej się to udało. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie poszukiwała(...)
Więcej

Tomek
Michniewicz

Podróżujący dziennikarz, fotograf, autor książek reporterskich, programów radiowych i telewizyjnych. Czasem realizuję projekty ekspedycyjne, czasem reporterskie, a czasem tułam się bez celu z plecakiem. Coraz częściej pracuję w podróży i(...)
Więcej

Adam
Wajrak

Ur. 1972, dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia. Zajmuje się tematyką przyrodniczą. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach, wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego(...)
Więcej

Wojtek
Wieman

Pasjonat nowych technologii, gadżetów i wszystkiego co potrzebuje zasilania. Od ponad dwóch lat współtwórca i współprowadzący jednego z najpopularniejszych podcastów o nowych technologiach w Polsce: Yes Was Podcast.
Więcej

Beata
Biel

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizacja reklama i public relations. Dziennikarka i realizatorka telewizyjna. Posiada doświadczenie w pracy w public relations. W latach 2001-2010 związana z telewizją TVN, gdzie(...)
Więcej

Maria
Zawała

Redaktorka Dziennika Zachodniego. Szefowa działu publicystyki. Odpowiada za piątkowy Magazyn DZ oraz  interaktywny magazyn Śląsk Plus. Publicystka, autorka i współautorka reportaży interaktywnych. Pisze także o zdrowiu i medycynie.  W Polskim(...)
Więcej

Andrzej
Budnik

Alternatywny podróżnik, zapalony bloger i geek technologiczny. Połączenie tych dziedzin sprawia, że w podróż przez australijski interior czy nowozelandzkie góry zabiera do plecaka drona, który pozwala mu przywieźć niepublikowane(...)
Więcej

Sponsorzy

Partnerzy

Aktualności zobacz wszystkie

Pierwsza zapowiedź Wachlarza 2016
25.12

Pierwsza zapowiedź Wachlarza 2016

W maju 2016 roku spotykamy się we Wrocławiu - a już dziś zapraszamy do pierwszej zapowiedzi wideo nadchodzącego festiwalu.

Czytaj więcej
Wachlarz 2016 - zapowiedz 2
20.01

Druga zapowiedź Wachlarza 2016

Czas na drugą (z trzech), krótkich zapowiedzi nadchodzącego Wachlarza. W każdej z nich znajdziecie zapowiedzi prelegentów, które będą zrozumiałe, gdy ich ogłosimy.

Czytaj więcej
Wachlarz 2016 Tizer 3
03.04

Ostatni tizer Wachlarza 2016

Ostatnia z krótkich zapowiedzi nadchodzącego Wachlarza. W każdej z nich znajdziecie zapowiedzi prelegentów

Czytaj więcej

Miejsce

Kino Nowe Horyzonty

Poprzednie edycje