Wachlarz 2017

20-21 maja 2016, Wrocław

O wydarzeniu

Festiwal Wachlarz

Wachlarz odbędzie się w tym roku po raz 10ty. Z tej okazji chcemy pokazać świat podróży, reportażu oraz technologii – w przyszłości. Sposób do tej pory niespotykany. Jak zmieniają się podróże? Jaka jest przyszłość reportażu? Co wpływa na sposób w jaki odkrywamy świat? Czy staje się on mniejszy czy jednak nie? Jak technologia wpływa na nasze decyzje? Jakie trendy decydują dziś o sytuacji na świecie? Jak zmieniają podróże? Gdzie w tym wszystkim miejsce dla przyrody? To tylko niektóre z pytań, na które chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi.

Program

20 maja
10:00
10:20 - 11:20

Flow – opowieść o rzece bez rzeki

Tymon Markowski

Hawajskie sny o przyszłości

Magda Bębenek

Nigdy więcej / Never Again

11:20 - 11:50
11:50 - 13:30

Rozmowa

Wacław Radziwinowicz

Islandia. Rewolucja i akceptacja

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak

Od podróżniczki do Instagrammerki

Marysia Maciocha

Deus Et Machina: Wschód i zachód

Anna Rutkowska

14:00 - 15:00

Kult amatora w podróży. Czy każdy powinien tworzyć treści?

Barbara Stawarz-García

4 razy bardziej, czyli o podróżowaniu z psem

Agata „Agi” Włodarczyk

Bloger podróżniczy zawodem przyszłości, czyli jak zamienić pasję w pracę?

Karol Lewandowski

21 maja

Przegrana wojna

Paweł Pieniążek

Wszystkie dzieci Louisa

Kamil Bałuk

Wschodnie kobierce – historia zaklęta w wełnie

Andrzej Brzeziecki

11:50 - 13:30

Dokąd wiodą nas szlaki uchodźców i migrantów?

Draginja Nadaždin

Zgodnie z planem? Czyli tu i teraz przyszłych podróży z dziećmi, co to lubią płatać figle.

Ola i Paweł Wysoccy

Czy VR uratuje świat?

Katarzyna Jaklewicz

Rozmowa

Remigiusz Maciaszek

14:00 - 15:00

Filipiny. Próbki światów.

Tomasz Owsiany

Z dziennika mięsożercy

Sabina Nowak

Czy w dzisiejszym świecie można mówić o “wyprawach ekstremalnych”?

Jakub Rybicki

Prelegenci

Wacław
Radziwinowicz

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie i Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 r. związany z „Gazetą Wyborczą”, najpierw jako szef oddziału w Olsztynie. Od 1997 r. korespondent w Rosji, na(...)
Więcej

Jakub
Rybicki

Z wykształcenia wschodoznawca i socjolog – co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji i zawodu – fotograf. Laureat licznych(...)
Więcej

Anna
Rutkowska

Anna Rutkowska, rocznik 91. Podróżuje od lat nastoletnich. Do tej pory poznała fragmenty rzeczywistości około 50 krajów. Jej najbardziej przełomową podróżą była dwuletnia włóczęga dookoła Azji, za którą otrzymała(...)
Więcej

Tomasz
Owsiany

Urodzony w Toruniu, absolwent wydziału filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Związany z miesięcznikiem „Poznaj Świat”. Autor książki „Madagaskar. Tomek na(...)
Więcej

Kamil
Bałuk

Absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie” i(...)
Więcej

Sabina
Nowak

Doktor nauk biologicznych, tropicielka i badaczka wilków. Jest prezeską Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, członkinią kilku międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach dziewięćdziesiątych koordynowała działania na rzecz objęcia(...)
Więcej

Barbara
Stawarz-García

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Marketingu Internetowego w Szkole Głównej Handlowej. Specjalistka w zakresie e-marketingu i komunikacji internetowej. Autorka bestsellerowej książki „Content marketing po polsku” oraz(...)
Więcej

Magda
Bębenek

Magda Bębenek – podróżniczka, autorka, inicjatorka projektów kobiecych. Absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Odwiedziła ponad czterdzieści krajów na czterech kontynentach. Mieszkała w Belgii, Indiach i na Hawajach. Autorka i wydawczyni(...)
Więcej

Paweł
Pieniążek

(1989) Dziennikarz, relacjonował protesty w Rosji, ukraińską rewolucję, wojnę w Donbasie, kryzys uchodźczy i walkę irackich Kurdów z tzw. Państwem Islamskim. Swoje teksty publikował na łamach m.in. „Gazety Wyborczej”,(...)
Więcej

Tymon
Markowski

Urodzony w 1986 roku w Krakowie, mieszka z rodziną w Bydgoszczy. Jest fotograficznym samoukiem, ukończył studia socjologiczne w bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki. Zaczął fotografować w 2006 roku. Przez osiem(...)
Więcej

Karol
Lewandowski

Karol Lewandowski – wraz z Aleksandrą Ślusarczyk prowadzi bloga i vloga „Busem Przez Świat”. Od 7 lat podróżują po świecie starym kolorowym busikiem kupionym za 2000 zł. Na swoim(...)
Więcej

Marcin
Zaborowski

Fotograf National Geographic Polska, członek kolektywu reporterskiego „Kolektyw Reporterski”. Rozpoczynał od fotografii podróżniczej, obecnie zajmuje się głównie reportażem i dokumentem. Dla Polskiego Radia relacjonował podróż przez Chiny, Tybet, Nepal(...)
Więcej

Draginja
Nadaždin

Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska. Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. W latach 2013-2016 członkini Rady Programowej Narodowej Galerii Zachęta. W 2014 roku odznaczona przez(...)
Więcej

Berenika Lenard
Piotr Mikołajczak

Blogerzy i początkujący pisarze. Przez trzy lata zamieszkiwali Północ osobno, jednak nocne rozmowy o Skandynawii i Czarnobylu zaowocowały grubą nicią porozumienia, dzięki czemu powstał blog IceStory i długo wyczekiwany(...)
Więcej

Katarzyna
Jaklewicz

Dziennikarka, kitesurferka, vlogerka, entuzjastka nowych technologii, VR-owa ewangelizatorka. Dyrektor Programowa European VR Congress W „Gazecie Wyborczej” przez prawie 10 lat odpowiadała m. in. za cyfryzację, rozwój mediów społecznościowych i wdrażanie(...)
Więcej

Marysia
Maciocha

Marysia Maciocha – podróżniczka i Instagrammerka. Od 12 lat poświęca swój czas i energię na niekonwencjonalne odkrywanie świata. Przemierza nasz glob w poszukiwaniu ciekawych ludzi, pięknych miejsc i niesamowitych historii.(...)
Więcej

Agata
Włodarczyk

Z wykształcenia teatrolożka i socjoterapeutka, z pasji – dziennikarka. Lubi pracę z ludźmi i pisanie, ale wciąż nie wie, kim zostanie, „kiedy dorośnie”. Mól książkowy, wegetarianka i pasjonatka sportów(...)
Więcej

Remigiusz
Maciaszek

YouTuber z kategorii starszych
Więcej

Magdalena
Chodownik

Dziennikarz, fotoreporter, członek Kolektywu Reporterskiego i Hacks Hackers Warsaw. Studiowała na paryskim Uniwersytecie Paris 8 St-Denis, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Wiedeński oraz Uniwersytecie Ramkhamhaeng w Bangkoku. Ukończyła szkoły i kursy(...)
Więcej

Ola 'Fasola'
Pająk-Gałęza

Mama Fasola. Pani geograf. Wsiąknięta w literaturę. Cieszy się, bo cieszyć się lubi. Woli przestrzeń niż ludzi, dlatego bliżej jej do Azji Centralnej niż Azji Południowo-Wschodniej, choć docenia każde spotkanie.(...)
Więcej

Sponsorzy

Partnerzy

Aktualności zobacz wszystkie

Wachlarz nowe podróżnickie spotkania
11.03

Wachlarz, czyli nowe podróżnickie spotkania

Ach, jakże lubimy te dni, kiedy – po paru miesiącach pracy – możemy upublicznić informację o starcie nowej inicjatywy. Bodajże w listopadzie ubiegłego roku postanowiliśmy „wyjść do Was” i st

Czytaj więcej
Wachlarz 1
20.03

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym Wachlarzu

Zacznijmy od tego, że to już jutro - w czwartek 21 marca o godz. 19 - zacznie się pierwszy Wachlarz. Porozmawiamy na bardzo interesujący i kontrowersyjny temat "Reportaż w czasach Facebooka"

Czytaj więcej
Pierwsze spotkanie Wachlarz
23.03

Gdzie jest reportaż w czasach Facebooka? Relacja z pierwszego Wachlarza

Była 18:40, dwadzieścia minut do rozpoczęcia Wachlarza, kiedy zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. W tym momencie dotarło do nas to, o czym rozmawialiśmy chwilę wcześniej z Markiem z Ora

Czytaj więcej

Miejsce

Adres:

Piłsudskiego 67, 50-019 Wrocław, Polska

Nagrania zobacz wszystkie

Zdjęcia