Wchodziłem do kolejnego grobowca w Pafos, gdy zaczepiła mnie uśmiechnięta dziewczyna, mówiąc, że jest koleżanką Andrzeja z LosWiaheros i przez to kojarzy nas z naszego bloga. Rozmawialiśmy o Cyprze i gdy doszliśmy do Gór Troodos, do których właśnie mieliśmy ruszać – powiedziała „Wczoraj tam byliśmy i wpadliśmy w śnieżycę”. Śnieżycę?

Musimy przyznać, że Góry Troodos to dla nas najlepsze miejsce na Cyprze. Jechaliśmy na wyspę mając w głowie skojarzenie letnie z nią. Kurort. Gorąco. Plaże. Dlatego nie spodziewaliśmy się, aż tak pozytywnie zaskoczyć. I choć wiedzieliśmy, że chcemy je zobaczyć, to dziś bez dwóch zdań najchętniej byśmy tam wrócili.

Położenie

Kończę ten wpis w jednej z górskich wiosek – Platres. Położonej na takim drogowym okręgu, który oplata serce Gór Troodos i do którego można dostać się i z Nikozji, i z Pafos, z Limassol czy z północnej częsci. Same góry leżą w środkowo-zachodniej częśći całej wyspy, a jeśli byśmy spojrzeli tylko na umowny Cypr Południowy to w samym jego sercu.

Troodos i Olimp

A w środku gór leży również miejscowość o tej samej nazwie. Niewielka. Bez stacji benzynowej nawet. Z kilkoma hotelami oraz restauracjami. Zimą bawią tu narciarze, a latem osoby wędrujące różnymi szlakami. Jechaliśmy samochodem wolno, ale i tak pierwotnie byliśmy zaskoczeni, że oto już Troodos się skończyło. Myśleliśmy, że będzie większe – ale nie. Kilka kominów w środku gór, tuż obok Olimpu.

Narty na Cyprze?

Tak. To też możliwe. Na górze Olimp można normalnie pojeździć na nartach, sezon trwa od grudnia do marca i amatorów nie brakuje. Hermes, Zeus, Afrodyta i Hera – te wyciągi o boskich nazwach czekają na narciarzy, którzy za 23 EUR dziennie mogą korzystać z dobrodziejstw góry. Znajdziecie też wypożyczalnie, więc nie musicie zabierać swojego sprzętu, jeśli chcecie korzystać. Cztery wyciągi to co prawda nie dużo, bardziej na kilka dni niż tydzień, ale to może być ciekawa odmienność. Nad morzem 15-20 stopni zimą, a na stok tylko półtorej godziny jazdy samochodem.

Klasztor Kykkos

Klasztor Kykkos, Góry Troodos, Cypr

To pięknie położony i wizualnie interesujący klasztor – dlatego doczekał się swojego osobnego wpisu, do którego zapraszamy TUTAJ.

Agios Ioannis Lambadistis

Czyli kościół Świętego Jana zbudowany aż w XI wieku naszej ery. Dziś w jego skład wchodzą dwie cerkwie oraz kaplica. W pobliżu jest też mały cmentarz. To naszym zdaniem jeden z najładniejszych kościołów.

Panama tou Moutoulla

Bardzo mała świątynia położona w miejscowości Moutoullas. Pochodzi z 1280 roku. Niestety kiedy do niej zajechaliśmy uprzejmi Panowie zajęci byli naprawianiem dachu i nie pozwolili nam wejść do środka.

Klasztor Trooditissa

To pięknie położony prawosławny klasztor męski. Pierwotnie założony w 990 roku, obecny budynek pochodzi 1731 roku. Z reguły zamknięty dla odwiedzających poza wybranymi dniami, np 15 sierpnia – kiedy obchodzone jest Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. W klasztorze znajduje się bardzo stara ikony Maryi Dziewicy przywieziona z terenów Azji Mniejszej. Pary, które starają się o dziecko, modlą się tutaj o szczęśliwe zajście w ciążę.

Kościoły UNESCO

„Cypr to wyspa kościołów” – zażartowała kiedyś znajoma. I miała rację. Jest ich tutaj bez liku a drogowskazy zachęcające do zjazdu do jakiejś pobliskiej świątyni pojawiają się czasem co kilkaset metrów. Jeśli ktoś jest ich wielkim fanem, to śmiało może zobaczyć – wszystkie są wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO:

Wodospady

Wokół Platres znajdziecie dwa szlaki prowadzące odpowiednio do wodospadów: Kalidonia oraz Millomeris. Te drugie są największe na Cyprze, długość opadu wynosi 15 metrów i z samego Pano Platres droga Wam zajmie trochę ponad 20 minut. Można też dojechać do nich bezpośrednio samochodem, ale znacznie przyjemniej dojść na piechotę. Wodospad położony jest bardzo ciekawie, pomiędzy górami i z oddali go tylko słychać. Musicie zejść do niego, a potem już czekają dorobione schodki, ale wygląda to naprawdę ciekawie.

Kalidonia nie jest tak ciekawie położona i trochę mniejsza – bo „tylko” 12 metrów. Ale idąc dalej szlakiem, możecie dojść do Troodos. To jakieś 3 kilometry od wodospadów. A do nich samych dojdziecie w niecałe pół godziny.

Festiwale

Jeśli ktoś z Was lubi łączyć podróże z różnymi wydarzeniami, to w Troodos znajdziecie ich trochę:

Szlaki piesze w górach

Gory Troodos szlaki piesze

Na zakończenie mamy dla Was mapę szlaków pieszych w Górach Troodos. Powyżej przedsmak na zbiorczym obrazku. Po kliknięciu w ten LINK znajdziecie się an stronie, gdzie każdą z tych tras możecie pobrać jako oddzielny plik PDF (i wydrukować lub wgrać do telefonu jeśli chcecie).