Japonia. Jaka jest naprawdę?

Karolina Bednarz

Pozwól oczarować się Krajem Kwitnącej Wiśni”, „w krainie gejsz i samurajów”, „zderzenie tradycji i nowoczesności” – to tylko kilka z haseł biur podróży reklamujących wyjazd do Japonii. Obrazy związane z Japonią są na tyle silne, że większość z nas, świadomie czy bez, za nimi podąża – robimy sobie zdjęcia w tych samych miejscach, widzimy to, co chcemy zobaczyć i wszyscy opowiadamy potem podobne historie.

Ale co stałoby się, gdybyśmy spojrzeli na Japonię odrobinę inaczej? Zaczęli kwestionować medialną narrację, zeszli z wyznaczonej trasy? Czy w świecie przepełnionym relacjami z podróży, hashtagami i pięknymi obrazkami w mediach społecznościowych, da się spojrzeć na ten kraj z innej perspektywy? Czy da się nauczyć „widzieć” inaczej?

O stereotypach i medialnej narracji na temat Japonii i o tym, jakich problemów wolelibyśmy w niej nie widzieć.

Karolina Bednarz

Reportażystka, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, autorka książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” (Wydawnictwo Czarne, 2018) i bloga „W krainie tajfunów”, gdzie pisze głównie o Azji Wschodniej. Finalistka…

Czytaj więcej

Zobacz również

Audycja jakiej nie było. Dla Ciebie!

Jedyna taka audycja w polskim internecie. Premiera – czerwiec 2019. W pierwszym sezonie – 6 gości i 6 odcinków. Wspieraj nas na Patronite!

Zapisz się

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera a powiadomimy Cię o zbliżających się spotkaniach i festiwalu.

Naciskając “Zapisz się”, wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Wachlarz przez Spółkę Outriders i akceptuję Regulamin