Podróże do kultur rdzennych – kilka refleksji

Renata Sabela

Podróż nie „do” lecz „z” osobami głęboko zakorzenionymi w swojej tradycji, szamanami czy uzdrowicielami wprowadza nas w inny odbiór tradycji oraz zmienia postrzeganie rzeczywistości danego miejsca. Mistycznie mówiąc: tworzy się świat równoległy. Tymczasem pytania pozostają te same: Jak wyjść poza swoją kulturę, jak dotrzeć do rdzennych mieszkańców, nawiązać dialog i porozumienie? Od Majów w Gwatemali, ludzi kultury Huichol w centralnym Meksyku, przez górskie wioski w północnym Ladaku czy Bhutanie, po nomadów w Kirgizji i Aborygenów w Australii. Jak rozumieć budowanie więzi, jak radzić sobie z obrazem „białego” konkwisty, oraz o czym pamiętać, by podróżować odpowiedzialnie?

Renata Sabela

Znawczyni kultur rdzennych i ich tradycji, zarówno materialnych, jak i duchowych. Podróżniczka, żeglarz, fotografka, przewodniczka. Poprowadziła ponad 100 wypraw i wyjazdów na kilka kontynentów, część z nich to autorskie projekty…

Czytaj więcej

Zobacz również

Audycja jakiej nie było. Dla Ciebie!

Jedyna taka audycja w polskim internecie. Premiera – czerwiec 2019. W pierwszym sezonie – 6 gości i 6 odcinków. Wspieraj nas na Patronite!

Zapisz się

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera a powiadomimy Cię o zbliżających się spotkaniach i festiwalu.

Naciskając “Zapisz się”, wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Wachlarz przez Spółkę Outriders i akceptuję Regulamin