Podróże do kultur rdzennych – kilka refleksji

Renata Koper

Podróż nie „do” lecz „z” osobami głęboko zakorzenionymi w swojej tradycji, szamanami czy uzdrowicielami wprowadza nas w inny odbiór tradycji oraz zmienia postrzeganie rzeczywistości danego miejsca. Mistycznie mówiąc: tworzy się świat równoległy. Tymczasem pytania pozostają te same: Jak wyjść poza swoją kulturę, jak dotrzeć do rdzennych mieszkańców, nawiązać dialog i porozumienie? Od Majów w Gwatemali, ludzi kultury Huichol w centralnym Meksyku, przez górskie wioski w północnym Ladaku czy Bhutanie, po nomadów w Kirgizji i Aborygenów w Australii. Jak rozumieć budowanie więzi, jak radzić sobie z obrazem „białego” konkwisty, oraz o czym pamiętać, by podróżować odpowiedzialnie?

Renata Koper

Renata Koper Fascynują ją ludy koczownicze, nomadzi oraz rdzenne tradycje. Swoją pracę magisterską na wydziale dziennikarstwa w pełni poświęciła życiu Kirgizów mieszkając z nimi przez wiele miesięcy w jurtach i…

Czytaj więcej

Zobacz również

Potrzebujemy dobrego dziennikarstwa!

Społecznośc Wachlarz rozwijana jest przez Outriders – organizację działającą na rzecz rozwoju rzetelnego dziennikarstwa. Na co dzień poza animowaniem Wachlarza, wydajemy serwis Outride.rs – na którym publikujemy reportaże oraz depesze z całego świata. Nasza praca jest możliwa dzięki Waszemu wsparciu!

Wzmocnij

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera a powiadomimy Cię o zbliżających się spotkaniach i festiwalu.